Didehban Logo

vpn(tunneling)

شبکه خصوصی مجازی یک بستر ارتباطی امن میباشد که از انواع رمزنگاری ها استفاده میکند این بستر ارتباطی میتواند خیلی از اجزا شبکه را در محیط های دور تر از هم حتی در قاره دیگر بدون هیچ محدودیتی بهم متصل کند .

درسیستم تانلینگ ipsec مسیر ارتباطی شامل اجزا زیر میباشد:

روتر به روتر

فایروال به روتر

کامپیوتر به روتر

کامپیوتر به سرویس دهنده

انواع پروتکل ها در تانلینگ شامل :

پروتکل حمل کننده . از پروتکل فوق شبکه حامل اطلاعات استفاده می نماید.

پروتکل کپسوله سازی . از پروتکل هائی نظیر: IPSec,L2F,PPTP,L2TP,GRE استفاده می گردد.

پروتکل مسافر . از پروتکل هائی نظیر IPX,IP,NetBeui بمنظور انتقال داده های اولیه استفاده می شود.

که در این صورت برای برقراری ارتباط در محیط اینترنت باید حتی المکان در تمام نقطه ها از آیپی ولید استفاده شود .این در صورتی امکان پذیر میشود که ما تنها راه ارتباطی مان اینترنت باشد .

سایت به سایت (Site-to-Site): در مدل فوق یک سازمان با توجه به سیاست های موجود ، قادر به اتصال چندین سایت ثابت از طریق یک شبکه عمومی نظیر اینترنت است . شبکه های VPN که از روش فوق استفاده می نمایند ، دارای گونه های خاصی در این زمینه می باشند:

مبتنی بر اینترانت: در صورتیکه سازمانی دارای یک و یا بیش از یک محل ( راه دور) بوده و تمایل به الحاق آنها در یک شبکه اختصاصی باشد ، می توان یک اینترانت VPN را بمنظور برقرای ارتباط هر یک از شبکه های محلی با یکدیگر ایجاد نمود.

مبتنی بر اکسترانت : در مواردیکه سازمانی در تعامل اطلاعاتی بسیار نزدیک با سازمان دیگر باشد ، می توان یک اکسترانت VPN را بمنظور ارتباط شبکه های محلی هر یک از سازمانها ایجاد کرد. در چنین حالتی سازمانهای متعدد قادر به فعالیت در یک محیط اشتراکی خواهند بود.

شرکت شبکه دیده بان رسانه با کادر مجرب خود توانسته بسترهای تانلینگ امن را برروی انواع شبکه های بی سیم mesh  بستر سازی کند .