Didehban Logo

FIBER OPTIC

 گسترش ارتباطات و راحتي انتقال اطلاعات از طريق سيستم هاي انتقال و مخابرات فيبر نوري يکي از پر اهميت‌ترين موارد مورد بحث در جهان امروز است. سرعت دقت و تسهيل از مهم‌ترين ويژگي هاي مخابرات فيبر نوري مي‌‌باشد. يکي از پر اهميت‌ترين موارد استفاده از مخابرات فيبر نوري آساني انتقال در فرستادن سيگنال هاي حامل اطلاعات ديجيتالي است که قابليت تقسيم بندي در حوزه زماني را دارا مي‌‌باشد. اين به اين معني است که مخابرات ديجيتال تامين کننده پتانسيل کافي براي استفاده از امکانات مخابره اطلاعات در پکيجهاي کوچک انتقال در حوزه زماني است.براي مثال عملکرد مخابرات فيبر نوري با توانايي ۲۰ مگا هرتز با داشتن پهناي باند ۲۰ کيلو هرتز داراي گنجايش اطلاعاتي ۰٫۱٪ مي‌‌باشد.

زيرساخت‌هاي موجود از قبيل DSL، به مرور زمان بستر فيبر نوري وارد عرصه مخابراتي شد که فراز و نشيب‌هاي مختلف و عدم رضايت از پهناي باند توليد شده با توجه به هزينه بالاي آن موجب شد تا مورد استقبال چندان قرار نگيرد و روند رشد آن با صعود و نزول‌هاي فراوان روبه‌رو شود.

ولي با رشد نسل‌هاي مختلف شبکه نوري و ارتقاي آن به شبکه‌هاي PON که پهناي باند مورد نظر را توليد می‌کرد موجب شد تا هزينه‌ی زياد ارتقاي شبکه موجود به شبکه نوري توجيه شود.

ورود WDM–PON به بازار تجاري و خصوصيات منحصر به فرد آن در توليد پهناي باند و امنيت ايجاد شده در ارتباط اين تکنولوژي موجب تحولي شگرف در بازار گرديد تقاضا در سيستم‌هاي WDM در شبکه‌هاي شهري موجب شد تا سود حاصل از فروش تجهيزات نوري زیاد شود.

بنابراینAlcatel–Lucent، Ciena و هواوي به عنوان پيشتازان عرصهWDM  شبکه‌اي را گسترش داده‌اند که با طول موج مخصوص به خود نرخ بيت 40/100Gbps را فراهم می‌کند.

همچنین کارشناسان شرکت دیده بان تلکام با استفاده از تجهیزات SDH و PDH ارتباطات نقطه به نقطه را ایجاد میکنند تا از این بستر بتوانند خطوط E1 رامنتقل کنند و بااستفاده از انواع مبدل ها آنها را به شبکه LAN متصل میکنند .